10 kluczowych zasad Slow Parenting, czyli uważnego, spokojnego i radosnego rodzicielstwa.

SLOW PARENTING jest odpowiedzią na współczesne życie w nadmiarze w każdym obszarze naszego życia.

Borykamy się z nadmiarem wiedzy, informacji, ekranów, hałasu, chaosu, śmieciowego jedzenia, zabawek, gadżetów edukacyjnych.

A gdyby tak zwolnić? I pozwolić dziecku i sobie odetchnąć, odpocząć od tej codziennej bieganiny?

SLOW PARENTING to nie jest kolejna metoda wychowawcza, której trzeba się nauczyć. To koncepcja powrotu do satysfakcjonującego rodzicielstwa, które należy się każdemu rodzicowi. SLOW PARENTING to dla dziecka niepowtarzalna okazja, żeby korzystać w pełni z dzieciństwa. Żeby zasmakować naturalnego, harmonijnego rozwoju, któremu daleko od uczestniczenia w niezliczonej ilości dodatkowych zajęć.

Slow Parenting pozwala odnaleźć każdej rodzinie własny rytm funkcjonowania, który przynosi mnóstwo satysfakcji ze zwykłego życia, w którym można dostrzec wiele spokoju i radości.

Temat Cię interesuje, ale nie wiesz od czego zacząć? Zapraszam Cię na bezpłatne szkolenie o 5 sekretach rodzicielstwa w rytmie SLOW.

Szczegóły znajdziesz TUTAJ lub klikając na grafikę poniżej 👇

slow_parenting_szkolenie_neurony_szaleja_webinar

Jak zrobić pierwsze kroki w kierunku spokojniejszego i bardziej radosnego rodzicielstwa?

Jakie obszary życia wziąć pod uwagę, jeżeli chcesz w końcu zwolnić i przestać się zadręczać, że robisz za mało i ciągle czegoś nie wiesz?

Poznaj 10 prostych zasad, dzięki którym Twoje dziecko odzyska autentyczne dzieciństwo, a Ty odetchniesz z ulgą.  

 

 #1

🌳 PRZEBYWANIE NA ŚWIEŻYM POWIETRZU. JAK NAJCZĘŚCIEJ!

Przyroda zapewnia wszystko, co potrzebne, aby dziecko w trakcie zabawy rozwijało się harmonijnie.

Przebywanie w środowisku naturalnym pozwala nam odpocząć, zrzucić z siebie ciężar gonitwy i wiecznego „muszę zdążyć”.

Bawiąc się poza domem, jest małe prawdopodobieństwo przestymulowania bodźcami (zbyt intensywnymi kolorami, dźwiękami). Dziecko, które bawi się dostępnymi naturalnymi materiałami (patykami, piaskiem, wodą, kamieniami, szyszkami) wzbogaca swoją kreatywność oraz wzmacnia uważność. Dotykanie naturalnych przedmiotów o różnorodnej strukturze to najlepsze zajęcia sensoryczne, jakie można sobie wyobrazić. Nasłuchiwanie odgłosów natury (ptaków i innych zwierząt) wzbogaca zmysł słuchu. Poruszanie się po terenie, który nie jest płaską powierzchnią (jak podłoga w domu czy przedszkolu), wspomaga motorykę dużą, czyli koordynację ciała. Grzebanie w ziemi, piasku, szukanie szyszek, zrywanie trawy wspierają rozwój motoryki małej.

#2

📴 ZDROWE NAWYKI EKRANOWE

Włączanie ekranu, często i na żądanie dziecka, buduje zły nawyk od początku życia malucha.

Im częstszy kontakt z ekranem, tym więcej zagrożeń dla prawidłowego rozwoju dziecka i dla spokojnego życia rodziców. Opóźnienie mowy, problemy z prawidłową wagą, zaburzenia koncentracji, trudności w regulowaniu emocji, niekontrolowane wybuchy złości, to tylko niektóre niepożądane efekty oglądania animacji zbyt często i zbyt długo. Im mniej ekranów dla dziecka, tym lepiej dla jego rozwoju. A nic nie cieszy tak bardzo jak rozkwitający rozwój dziecka.

#3

😀 W DOMU JEST WESOŁO

Dom powinien kojarzyć się każdemu dziecku i każdemu rodzicowi z przyjemnie spędzonym czasem.

Z naturalnością, z bezpieczną bazą i kochającą się rodziną. Co spaja te wszystkie elementy? Możliwość uśmiania się po pachy! Gdy się śmiejesz wydziela się neuroprzekaźnik oksytocyna, która pomaga budować silne więzi. A to budowanie zdrowej i silnej więź ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka.

#4 

🧩 MNIEJ ZABAWEK

Dziecko, które ma dostęp do mniejszej ilości zabawek bawi się nimi dłużej i bardziej kreatywnie.

Podczas zabawy w czystej przestrzeni, z małą ilością zabawek w zasięgu wzroku, dziecko ma możliwość długotrwałego wzmacniania synaptycznego. To zjawisko polega na budowaniu silnych obwodów neuronalnych odpowiedzialnych m.in. za wzmocnienie koncentracji uwagi.

🌟 Opowiem o tym więcej podczas bezpłatnego webinaru 5 sekretów rodzicielstwa w rytmie SLOW

 

#5

🧒 DOM, KTÓRY SPRZYJA SAMODZIELNOŚCI DZIECKA

Dom to synonim poczucia bezpieczeństwa i przynależności do rodziny. To, co otrzymamy w dzieciństwie, niesiemy ze sobą przez całe życie.

Dom jest również miejscem, gdzie dziecko zdobywa umiejętność samodzielnego wykonywania zadań. Ubieranie się, mycie zębów, zakładanie butów, przygotowywanie kolacji, układanie zabawek, odkurzanie… Warto zadbać o to, żeby dziecko mogło np. samodzielnie sięgnąć do swojej szafki z ubrankami, albo wyciągnąć sobie szklankę i nalać do niej wody.

#6

🔁 RUTYNA. PRZEWIDYWALNOŚĆ.

Rutyna, rytm dnia dają poczucie bezpieczeństwa.

Im młodsze dziecko, tym trudniej znosi zmiany planów. Mózg malucha lubi nowości, ale nie nagłe zwroty akcji. Tworzy pewne schematy postępowania, uczy się w ten sposób, jak radzić sobie w otoczeniu, w którym żyje. Schematy postępowania są silnie związane z poczuciem bezpieczeństwa, którego dziecko potrzebuje, aby rozwijać się harmonijnie. Ogranicz chaos i wprowadź rutynę do Waszej codzienności. Poszczególne czynności poranne wykonujcie w tej samej kolejności. Wieczorem podobnie. Możesz na początku zdecydować się na zapisanie tych czynności w kalendarzu i odznaczanie poszczególnych etapów. Dzieci kochają wykonywanie zadań.

#7

🧑‍🤝‍🧑 TWORZENIE WSPÓLNOTY

Slow Parenting to nie tylko samodzielne i samotne wychowywanie dzieci. To filozofia, która podkreśla znaczenie budowania wspólnoty i wzajemnego wsparcia. Oznacza to:

Tworzenie “wioski”: Otaczanie się innymi rodzinami i dziećmi, z którymi można dzielić się doświadczeniami, radościami i troskami.

Uczestnictwo w spotkaniach: Regularne spotkania z innymi rodzinami dają możliwość wymiany pomysłów, budowania relacji i czerpania inspiracji.

Wspólne tworzenie: Wspólne tworzenie przestrzeni zabaw, organizowanie wydarzeń i angażowanie się w lokalne inicjatywy wzmacniają więzi i budują poczucie wspólnoty.

Dlaczego to takie ważne?

Dla dobra rozwoju dzieci: Dorastanie w otoczeniu innych dzieci i rodzin zapewnia bogate doświadczenia społeczne, uczy współpracy, empatii i umiejętności rozwiązywania konfliktów.
Dla samych siebie: Dorośli również potrzebują wsparcia i inspiracji. Wymiana doświadczeń z innymi rodzicami pomaga radzić sobie z wyzwaniami wychowania, czerpać siłę i motywację.
Wzrastanie przez całe życie: Człowiek uczy się i rozwija przez całe życie. Wzajemne relacje i wymiana wiedzy z innymi ludźmi są niezbędne dla naszego osobistego wzrostu.

#8

🥧 CELEBROWANIE WSPÓLNYCH POSIŁKÓW

Ten moment kiedy jesteśmy przy wspólnym stole jest wyjątkowy dla całej rodziny. Możemy popatrzeć sobie w oczy, porozmawiać co się dzisiaj ciekawego wydarzyło, a co nieprzyjemnego. Bez telefonów, bez bajek, bez pośpiechu. Powoli.

#9

🌛 NIESPIESZNE PORANKI I MAGICZNE WIECZORY

Niespieszne poranki i magiczne wieczory scalają cały dzień. Budują zdrowe nawyki na całe życie.

Wprowadzanie porannych i wieczornych rytuałów pomaga dzieciom spokojnie przejść od jednej do kolejnej czynności. A rodzicom mniej się denerwować i pospieszać dziecko. Co możesz zrobić na początek? Zacznij od spokojnego wieczoru. Jeżeli chcesz poznać moją autorską metodę na spokojny wieczór bez pokrzykiwania na dzieci 4K MAGIC zapisz się na bezpłatny webinar i odbierz prezent postaci mini e-booka, w którym przedstawiam mój wieczorny plan, który wzmacnia więzi, daje wytchnienie po całym dniu i przygotowuje dzieci na spokojny poranek.

#10

🧹 POZBĄDŹ SIĘ NADMIARU RZECZY, KTÓRE MASZ W DOMU

Upraszczanie to klucz do życia w rytmie SLOW&FUN.

Zamiast zajmować się rzeczami (ciuchami, bibelotami, zabawkami, książkami, gazetami) można z radością spędzać czas z dziećmi, nie przejmując się stertami rzeczy, które zaśmiecają przestrzeń wokół nas.

Gdy cały dzień myślisz o tym, że: coś trzeba podnieść, coś schować, coś wyrzucić, coś wyprać, naprawić i coś na pewno kupić… to wyraźny sygnał, że trzeba się wziąć za odgracanie. 

Rzeczy fizyczne przechowują Twoją energię, której tak bardzo Ci brakuje. Nie bagatelizuj tej sprawy. Zacznij od porządkowania rzeczy fizycznych, a przekonasz się, że zaczniesz dostrzegać jak mnóstwo wspaniałej pracy wykonujesz jako mama.

Podsumowanie:

🌿Slow Parenting to sposób życia, który sprawia, że każdy dzień z dzieckiem jest pełen spokoju, radości i chwil, do których chcesz wracać nawet po latach.

Przypomnijmy sobie 10 zasad Slow Parenting, które pomogą Ci cieszyć się z macierzyństwa już teraz:

🌳 #1 PRZEBYWANIE NA ŚWIEŻYM POWIETRZU. JAK NAJCZĘŚCIEJ!

📴 #2 ZDROWE NAWYKI EKRANOWE

😀 #3 W DOMU JEST WESOŁO

🧩 #4 MNIEJ ZABAWEK

🧒 #5 DOM, KTÓRY SPRZYJA SAMODZIELNOŚCI DZIECKA

🔁 #6 RUTYNA. PRZEWIDYWALNOŚĆ.

🧑‍🤝‍🧑 #7 TWORZENIE WSPÓLNOTY

🥧 #8 CELEBROWANIE WSPÓLNYCH POSIŁKÓW

🌛 #9 NIESPIESZNE PORANKI I MAGICZNE WIECZORY

🧹 #10 POZBĄDŹ SIĘ NADMIARU RZECZY, KTÓRE MASZ W DOMU

 Jeżeli chcesz poznać praktyczne rozwiązania, które możesz zastosować u siebie w domu już dzisiaj – odbierz prezent za zapis na bezpłatne szkolenie o 5 sekretach rodzicielstwa w rytmie SLOW  👇👇👇    

 

poznaj_slow_parenting_neurony_szaleja_paulina_sapon
neurony_szaleja_paulina_sapon_webinar_szkolenie

 

Nazywam się Paulina Sapoń, jestem twórczynią marki Neurony Szaleją.

Pomagam rodzicom uwolnić się od nadmiaru ekranów, pośpiechu i oczekiwań. Jestem absolwentką neurodydaktyki i studiów podyplomowych Trener zdolności poznawczych (pamięć, uwaga, kreatywność) na SWPS. Szczęśliwą mamą dwójki przedszkolaków, przedsiębiorczynią, twórczynią webinarów, warsztatów, e-booków, zagadek dla dzieci.