5 fundamentów Slow Parenting, czyli krok po kroku do rodzicielstwa utkanego z miliona magicznych chwil, z których będziesz dumna całe życie.

Czym jest SLOW PARENTING (SP), czyli rodzicielstwo w rytmie SLOW (inaczej powolne rodzicielstwo)? 

Rodzicielstwo w rytmie SLOW oznacza, że rodzice wolniej, bardziej uważnie i z większą radością spędzają czas z dziećmi, dając im autentyczne dzieciństwo, bez nadmiernego pośpiechu i stresu. Tym samym, przyczyniają się do wprowadzenia w życie rodzinne większej spokoju i radości. 🌟

Brzmi zbyt nierealistycznie? Koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca.  

 

slow_parenting_szkolenie_neurony_szaleja_webinar

Rodzicielstwo oparte na prostocie jest odpowiedzią na współczesne życie w nadmiarze, które przytłacza nawet najbardziej ambitnych i silnych rodziców.

Współcześnie borykamy się nie tylko z nadmiarem rzeczy, ale również nadmiarem:

🔸 wiedzy,

🔸 informacji,

🔸 ekranów,

🔸 hałasu,

🔸 chaosu,

🔸 śmieciowego jedzenia,

🔸 zabawek,

🔸 gadżetów edukacyjnych.

Czy ten dobrobyt sprzyja spokojowi w rodzicielstwie?

To pytanie z gatunku retorycznych…

Nadmiar przeszkadza, stresuje, wprowadza niepokój…

A gdyby tak zwolnić? I pozwolić dziecku i sobie odetchnąć? Odpocząć od pogoni za rozwojem?

Slow Parenting to nie jest kolejna metoda wychowawcza, której trzeba się nauczyć.

To koncepcja powrotu do satysfakcjonującego rodzicielstwa, które należy się każdemu rodzicowi. Slow Parenting to dla dziecka doskonała okazja, żeby wzmacniać koncentrację uwagi, kreatywność i rozwój funkcji wykonawczych (to m.in. planowanie, powstrzymywanie się od impulsywnych reakcji czy umiejętność rozwiązywania problemów).

Slow Parenting pozwala odnaleźć każdej rodzinie własny rytm funkcjonowania.

✨ Slow Parenting to sposób na czerpanie ogromnej satysfakcji z rodzicielstwa TU i TERAZ.

✨ Slow Parenting to docenienie swojego wysiłku jaki wkładasz w wychowanie dziecka.

Masz już tego dość?

❌ Chaosu, wiecznego pośpiechu i codziennego napięcia, które wieczorami sięga zenitu oraz ciągłego pokrzykiwania na dzieci?

❌ Szukania najlepszych pomocy edukacyjnych dla swojego dziecka, żeby zapewnić mu warunki rozwoju, o jakich ty mogłaś tylko pomarzyć?

❌ Przytłaczającego braku czasu dla siebie? Masz poczucie, że jesteś niewolnikiem swojego dziecka i to jemu jest podporządkowane Twoje życie?

Zacznij praktykować powolne rodzicielstwo, dzięki któremu odzyskasz czas, pieniądze (serio!) i głębokie relacje z dzieckiem, pozbywając się nadmiaru stresu, rzeczy i nierealnych oczekiwań.

Jak zrobić pierwsze kroki w kierunku spokojniejszego i bardziej radosnego rodzicielstwa?

Poznaj 5 fundamentów Slow Parenting

Na tych 5 fundamentach zbudujesz rodzicielstwo, o jakim zawsze marzyłaś: spokojne, radosne, dające ogromną satysfakcję i spełnienie. 👨‍👩‍👧‍👦

Fundament #1

❤️ UMYSŁ I SERCE RODZICA

Wyjdź z błędnego kołowrotka nierealnych oczekiwań, które stawiasz przed sobą

Dziecko to Twój projekt życia? Chcesz mieć realny udział w odkryciu niezwykłego potencjału swojego malucha? Nie chcesz czegoś przegapić i brakuje Ci czasu na te wszystkie dodatkowe zajęcia, w których dziecko mogłoby uczestniczyć?

STOP. Powiedz STOP pogoni za rozwojem. Dzisiaj łatwo zagubić się w tym co naprawdę pomaga dziecku rozwinąć skrzydła. Jednym z kluczowych elementów jest responsywny rodzic, który cieszy się swoim życiem, nie tylko jako opiekun dziecka.

Spokojny i szczęśliwy umysł rodzica to podstawa satysfakcjonującego rodzicielstwa.

Praca nad swoim sposobem myślenia i działania wydaje się być najważniejsza, gdy chcesz wychować dziecko i cieszyć się tym rodzicielstwem na maksa.

Fundament #2

🛋️ MINIMALIZM W RODZICIELSTWIE

Przestrzeń w domu powinna Cię wspierać, a nie powodować frustrację i złości.

Czy minimalizm w rodzicielstwie ma prawo zaistnieć?

Oczywiście! Wprowadzenie reguł minimalizmu do Twojego domu to kluczowy element, który wpływa na to, że masz więcej czasu dla siebie. Rzeczy i obowiązki związane z rzeczami (książkami, ubraniami, bibelotami, zabawkami dziecka, gazetami, it., itd.) przestają Cię przytłaczać.

Dziecko powinno odzyskać przestrzeń do samodzielnej zabawy. Maluch chętniej i dłużej bawi się samodzielnie (i wspiera swój rozwój), gdy zabawki, książki i rzeczy wokół, nie przytłaczają.

Dziecko, które przez pierwsze lata swojego życia ma okazję “trenować” samodzielną zabawę, w wieku przedszkolnym i szkolnym ma większe umiejętności dłuższego skupiania się i realizowania zadań do końca.

Fundament #3

🔄 RYTM I RUTYNA

Wprowadzenie do domu więcej przewidywalności, w postaci stałych punktów dnia, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uproszczenie życia dziecka i rodzica.

Prostota i spokojne tempo życia wynikają bezpośrednio z wypracowanej rutyny i rytmu dnia.

Rytm poranny i wieczorny powinien przebiegać w podobny (lub ten sam) sposób niemal każdego dnia. Czyli np. rano wstajesz, budzisz dziecko i maluch wykonuje poranne czynności w tej samej kolejności*: siusiu, śniadanie, ubieranie się, mycie zębów, wyjście do żłobka/przedszkola. 

 * oczywiście, że zmiany mogą wystąpić, w końcu dziecko to nie robot i nie każdy dzień wygląda tak samo

W soboty naleśniki na śniadanie? W niedzielę rosół na obiad? Te i wiele innych stałych punktów dnia, daje wytchnienie i Tobie i dziecku.

Czy trzymanie się ustalonego planu zawsze musi być realizowane tak samo?

Pewnie, że nie. Przy małym dziecku to wręcz niemożliwe.

Postaraj się wypracować swój własny rytm dnia, który przynosi Ci najwięcej spokoju i satysfakcji.

W ciągu dnia wykonujemy tysiące zadań, które albo dają nam więcej spokoju, albo więcej chaosu. Postaraj się przechylić szalę na korzyść aktywności, które pomagają wpływają na Twoje dobre 🌞 samopoczucie.

Fundament #4

🧩 ZABAWA, KTÓRA ROZŚWIETLA UMYSŁ DZIECKA

W zabawie ukryta jest moc rozwoju. Inteligencja emocjonalna, poznawcza, społeczna rozwija się właśnie dzięki zabawie!

Nic tak nie rozświetla umysłu jak zabawa. Zabawa wielozmysłowa pomaga rozwinąć pamięć, uważność, samokontrolę i wiele, wiele więcej!

Czy wiesz, że “zabawa” jest podstawową funkcją naszego organizmu? Nie zdobywamy tej umiejętności w trakcie dojrzewania. Umiejętność zabawy jest z nami od momentu narodzin!

Zastanawiasz się teraz w co i jak się bawić z dzieckiem? Poznaj Koło Zabaw (grafika poniżej) i wplataj różnorodne aktywności w codzienność dziecka.

Koło Zabaw to mój autorski pomysł, który uwzględnia zdobywanie różnego rodzaju umiejętności przez dziecko. Z jego pomocą z łatwością sięgniesz po pomysły na różnorodne aktywności, które wzmocnią umysł Twojego dziecka. Bo w zabawie ukryta jest moc. Moc wszechstronnego rozwoju i wiele więcej!

Każda z ośmiu kategorii jest ważna dla dziecka i dorosłego w każdym wieku!

Pamiętaj, że zabawa nie ma tylko charakteru rozwojowego! Zabawa to również ważny sposób tworzenia więzi, doskonalenia się w pracy zespołowej, budowania zaufania do drugiej osoby, czy tworzenia przyjaźni.

🌟 Zabawa redukuje stres i napięcie, napędza ciekawość i przypływ pozytywnej energii.

Fundament #5

📱 ZDROWE NAWYKI EKRANOWE

Wprowadź dziecko w świat wysokich technologii powoli, bezpiecznie i bez stresu.

Spędzanie czasu przed ekranem nie powinno powodować złości, krzyków i frustracji. To dzięki wprowadzeniu zdrowych nawyków ekranowych przez całą rodzinę, ekran nie stanie się waszym wrogiem.

Nadmiar ekranów i niezdrowe nawyki z nim związane, które dzień po dniu wkraczają do życia rodzinnego, wprowadzają więcej szkody niż pożytku.

A nadmiarowi ekranów towarzyszy nadmiar kłótni, krzyków, płaczu, frustracji, złości. Te wszystkie silne emocje nie pomagają tworzyć wspomnień z wczesnego rodzicielstwa, do których chcesz wracać.

Problem nadmiernego używania ekranów przez dzieci nie jest jedynym. My dorośli, często mamy problem z odłożeniem telefonu, gdy rozmawiamy z dzieckiem, czy odpuszczeniem sobie skrollowania Instagrama, gdy dzieci już zasną (a takie przeskakiwanie od jednej informacji do drugiej, od jednego wideo do drugiego, wcale nie pozwala odpocząć naszemu organizmowi…).

Czas na wprowadzenie zmian! Cała rodzina może wypracować dla siebie najlepsze nawyki ekranowe.

Już teraz, zanim dziecko pójdzie do szkoły, zaplanuj jego ochronę przed uzależnieniem od ekranów! Uzależnienia od wysokiej technologii rujnują zdrowie psychiczne dzieci! A rodziców wpędzają w kompleksy, zmartwienia i wieczny niepokój.

Podsumowanie:

🌿Slow Parenting to sposób życia, który sprawia, że każdy dzień z dzieckiem jest pełen spokoju, radości i chwil, do których chcesz wracać nawet po latach.

👩‍👧‍👦 Dzięki 5 fundamentom Slow Parenting możesz budować głęboką więź z dzieckiem, dając mu przestrzeń do samorozwoju, kreatywności i możliwość wzmacniania funkcji wykonawczych.

✨ To droga, która prowadzi do pełniejszego i bardziej satysfakcjonującego rodzicielstwa, pełnego magicznych chwil, z których będziesz dumna przez całe życie.   

 Chcesz wprowadzić do swojego rodzicielstwa więcej spokoju? 

Zapisz się na bezpłatnie szkolenie na żywo, które odbędzie się 16 maja. Zapisz się i odbierz prezent. Zacznij wprowadzać zmiany już teraz!    

 

neurony_szaleja_paulina_sapon_webinar_szkolenie

 

Nazywam się Paulina Sapoń, jestem twórczynią marki Neurony Szaleją.

Pomagam rodzicom uwolnić się od nadmiaru ekranów, pośpiechu i oczekiwań. Jestem absolwentką neurodydaktyki i studiów podyplomowych Trener zdolności poznawczych (pamięć, uwaga, kreatywność) na SWPS. Szczęśliwą mamą dwójki przedszkolaków, przedsiębiorczynią, twórczynią webinarów, warsztatów, e-booków, zagadek dla dzieci.